Пінопласт

ImageПінополістирол (полістирол спінений, полістирольний пінопласт, скорочено ПСВ) – це сучасний, визнаний в усьому світі екологічно чистий і довговічний будівельний матеріал. Дозволяє забезпечити не тільки відмінну тепло- і звукоізоляцію, але й високу пожежну безпеку (ПСВ-Б). Пінополістирол незамінний матеріал для утеплення підземних частин будівель, фундаментів, стін підвалів, цокольних поверхів, де застосування інших видів теплоізоляції неприпустиме внаслідок капілярного підняття ґрунтових вод, і охороняє гідроізоляцію від шкідливого впливу навколишнього середовища. Про це з повною впевненістю дозволяють говорити вологостійкі якості пінополістиролу, а також його легкість, надійність і довговічність. Пінополістирольні вироби майже невагомі, зручні при транспортуванні та монтажі. Гарантований строк їх експлуатації становить не менше 120 років, а в умовах Крайньої Півночі – не менше 50 років!

Полістирольний пінопласт – це матеріал білого кольору, виготовлений на основі полістиролу шляхом термального спучування гранул останнього під впливом газоутворювача. Повна назва пінопласту, отриманого в такий спосіб (на відміну від, наприклад, фенольних пінопластів або пінопластів на основі поліефірів), – газонаповнений полістирольний пінопласт або пінополістирол. По зовнішньому вигляду полістирольний пінопласт представляє собою невеликі вологостійкі гранули, що спеклися між собою під впливом високої температури. Розмір гранул пінопласту може коливатися в межах від 1 до 10 мм залежно від призначення і необхідної щільності полістирольного виробу. Гранули полістирольного пінопласту неоднорідні за структурою. Вони мають величезну кількість (мільярди) тонкостінних мікро комірок, що багаторазово збільшує загальну площу контакту з повітрям. Внаслідок цього пінополістирольні вироби майже повністю складаються з повітря (98 %), що й спричинює їх унікальні властивості.

ОСНОВНІ ВЛАСТИВОСТІ

ImageНизька питома теплопровідність. Пінополістирол є ідеальним утеплювачем, який забезпечує високу здатність зберігати тепло. Це пов’язано з тим, що пінополістирол майже повністю складається з повітря, а повітря має один з найнижчих показників теплопровідності (0,027 Вт/(м•К)). Тому величина коефіцієнту теплопровідності пінополістирольних виробів знаходиться в межах від 0,037 до 0,042 Вт/(м•К). Це значно нижче величин коефіцієнтів теплопровідності дерева (0,12 Вт/(м•К)), цегли (0,7 Вт/(м•К)), керамзиту (0,12 Вт/(м•К)) та інших будівельних матеріалів. Низька теплопровідність пінополістирольних виробів забезпечує можливість високого рівня енергозбереження. Достатньо усього 10 см полістирольного пінопласту там, де необхідна товщина стін із цегли повинна складати 1 м 80 см, а з дерева – 50 см.

Один з найефективніших теплоізоляторів. Використання пінополістирольних виробів у будівництві дозволяє надалі (при експлуатації приміщень) значно скоротити витрати на опалення. Високі енергозберігаючі властивості пінополістирольних виробів обумовили їх застосування для захисту трубопроводів від промерзання, що сприяє підвищенню строку їх експлуатації. Крім того, властивості полістирольного пінопласту зберігати тепло використовуються при будівництві холодильних установок, холодильного обладнання, складських приміщень.

Хороша звукоізоляція від ударного шуму. Ефект звукоізоляції і поглинання шуму залежить від здатності матеріалу перетворювати звукову енергію в теплову. Високою звукоізоляційною здатністю володіють, насамперед, пористі матеріали з низькою теплопровідністю, здатні пропускати повітря. У зв’язку із цим саме коміркова структура полістирольного пінопласту обумовила його високі звукоізоляційні і шумопоглинальні властивості. Так, наприклад, для забезпечення високої звукоізоляції досить пінополістирольної плити товщиною всього 2-3 см. Зі збільшенням товщини шару пінопласту шумопоглинальні та звукоізолюючі властивості зростають.

Структурна стабільність у широкому діапазоні температур. Низькі зимові температури не впливають на фізичні і хімічні властивості пінополістиролу, а при підвищених температурах (до 90 °С) навіть при тривалому впливі спінений полістирол не змінює своїх властивостей.

Стійкість до хімічних і біологічних впливів. Пінополістирол зберігає свої властивості при тривалому контакті:

 • з сольовими розчинами (у тому числі з морською водою);
 • з милами;
 • з відбілюючими речовинами (розчинами перекису водню, хлорної води, гіпохлориду);
 • з кислотами (крім концентрованої азотної і оцтової кислот);
 • з нашатирним спиртом;
 • з вапном;
 • з бітумом;
 • з клеючими водорозчинними фарбами;
 • з гіпсом;
 • з кремнійорганічним маслом та ін.

Будучи повністю синтетичним продуктом, пінополістирол не використовується в їжу тваринами і мікроорганізмами та не сприяє їх розмноженню. Так, натурні дослідження, що проводилися в природних умовах вологого субтропічного клімату (оптимальні умови для розмноження мікроорганізмів) протягом 18 місяців, показали, що полістирольний пінопласт виявився непридатним для виживання бактерій і грибків.

Високий опір дифузії водяних парів, високий коефіцієнт вологостійкості. Пінополістирольні вироби не розчиняються у воді, не вбирають воду та вологу і, внаслідок цього, не деформуються (не розбухають). Стійкість до впливу вологи дозволяє використовувати пінополістирольні вироби для утеплення фундаментів будівель, коли необхідний контакт утеплюючого матеріалу з ґрунтом.

Висока міцність при низької щільності. Щільність пінополістирольних виробів невисока – 15-50 кг/м3 (для порівняння щільність води – 1000 кг/м3). Однак при цьому пінополістирол має досить високу міцність на стиск, на розтяг та на згин. Це дозволяє використовувати пінополістирольні вироби як будівельний матеріал, здатний тривалий час нести високе рівномірне механічне навантаження не піддаючись деформації. Прикладом може служити використання пінополістиролу в ремонті і будівництві злітно-посадочних смуг.

Невелика маса дозволяє:

 • уникнути використання спеціального устаткування при переміщенні виробів з пінополістиролу;
 • зменшити витрати при будівництві;
 • скоротити строки монтажу конструкцій будівель і споруд.